Czy warto skończyć amerykańską uczelnię?

Hmmm … czy wasz lektor języka angielskiego biznesowego podwyższył/podwyższa swoje kwalifikacje? Czy się rozwija? Czy zainwestował swój czas i środki finansowe np. w ukończenie amerykańskiej uczelni z tytułem magistra, by mieć wiedzę nie tylko z zakresu angielskiego ogólnego ale także z zakresu tzw. Business English?

Czy przy wyborze zwracacie także uwagę na to czy wasz lektor zdobył doświadczenie w biznesie, pracując wcześniej w firmach polskich i/lub w międzynarodowych korporacjach?

Czy wasz lektor oprócz tego, że zna język angielski ukończył także studia np. o profilu ekonomiczno-prawniczym? Hmmmm … dobre pytania. Jestem zdania, iż w kontekście inwestowania w naukę języka biznesowego warto sobie je zadać. Uważam bowiem, że należy uczyć się od praktyków, a nie tylko od teoretyków. I tu właśnie jest problem jeżeli chodzi o większość polskich uczelni. Z całym szacunkiem, ale … gdy zajęcia z ekonomii, przedsiębiorczości czy zarządzania prowadzi ktoś kto nigdy wcześniej sam nie prowadził firmy i/lub nie zdobył doświadczenia pracując np. w międzynarodowej organizacji, to trudno jest mówić o dobrej jakości edukacji. Niestety.

English4work with Mags
What would be the benefits for you if you graduated from an American Unversity? Have you ever thought about it?

Niezależnie od tego czy jesteście studentami poszukującymi trenera języka angielskiego biznesowego czy też osobami dorosłymi z doświadczeniem zawodowym, to chcę wam dziś przedstawić jakie są korzyści z zainwestowania czasu oraz środków finansowych w uzyskanie dyplomu amerykańskiej uczelni.

Korzyść numer 1

Zajęcia prowadzone są w kreatywny sposób na zasadzie burzy mózgów. Przynajmniej tak to wygląda z mojego punktu widzenia. Zdobycie ciekawej wiedzy między innymi z zakresu: Human Resources Management, Public Relations, Organizational Behaviour, Cross-Cultural Communication, Crisis Management and the Basics of Accounting to naprawdę wartościowe doświadczenie. Oczywiście przedmioty będą różne, w zależności od tego jaki kierunek studiów wybierzecie.

Korzyść numer 2

Kontakt z amerykańskimi wykładowcami to ogromna wartość. To co ich w większej mierze wyróżnia od polskich wykładowców to konkretne podejście do zajęć. Wykłady z reguły prowadzone są zgodnie z wytycznymi poniżej:

  1. jasne, klarowne przedstawienie problemu
  2. burza mózgów i kreatywność podczas zajęć
  3. wyłonienie konkretnych rozwiązań (rozwiązanie numer 1, numer 2, i numer 3 ….)

Bez wątpienia nie ma czasu na lanie wody czy na przepisywanie całych slajdów z prezentacji w Power Point … Przecież w życiu nie chodzi o to, by uczyć się encyklopedii na pamięć tylko rozwiązywać konkretne problemy.

Kontakt ze studentami z całego świata

Dzięki temu, że na amerykańskich uczelniach studiują ludzie z całego świata, to mamy możliwość używania języka angielskiego niemal non-stop. Poznajemy także różne akcenty i uczmy się tzw. Standard American English, dzięki któremu łatwiej nam się będzie porozumieć w korporacji i/lub gdy sami będziemy prowadzić firmę mając kontakt z zagranicznymi kontrahentami. Ponieważ podczas tego rodzaju studiów wielu studentów ma zupełnie inny akcent niż my Polacy, to uczymy się także tego, w jaki sposób porozumieć się po angielsku, w trudnych sytuacjach. Mam tutaj na myśli rozwiązywanie konkretnych problemów, ponieważ tak jak wcześniej wspomniałam podczas zajęć są ciągłe burze mózgów i zastanawianie się w jaki sposób pomóc firmie X czy Y. Ta umiejętność jest niezwykle ważna w dzisiejszych czasach. Widzę to po studentkach/studentach, z którymi prowadzę zajęcia. To podczas pierwszych spotkań uczymy się jak przełamać bariery w mówieniu. Dodatkowo pokazuję jak o trudnych, skomplikowanych rzeczach mówić po angielsku w prosty sposób. Widzę jak na początku nauki jest to trudne, ale z czasem studenci nabierają wprawy.

Korzyść numer 3

Gdy uzyskamy już tytuł amerykańskiego magistra z pewnością łatwiej będzie nam znaleźć pracę np. jako manager czy team leader w firmie X. Te studia nie polegają bowiem na zakuwaniu teorii tylko na … logicznym myśleniu i rozwiązywaniu konkretnych problemów (przynajmniej tak to wygląda z mojego doświadczenia). Studia tego typu mogłabym podsumować jednym zdaniem: “There is always a way out.” (Zawsze jest wyjście z sytuacji). Niezależnie od tego czy będziemy pracować w małej rodzinnej firmie czy w dużej korporacji, to tego rodzaju podejście do życia i pracy bardzo się przydaje.

Korzyść numer 4

Na tego typu studiach jest możliwość nawiązania różnego rodzaju kontaktów, które z pewnością ułatwią dalszy rozwój zawodowy. Studiowanie to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale także relacje z innymi ludźmi. Gdy dobrze zaplanujemy czas i wybierzemy priorytety, wówczas znajdzie się także przestrzeń na budowanie relacji z innymi uczestnikami zajęć. W przyszłości może to pozytywnie zaowocować w życiu zawodowym (np. poprzez wymianę informacji o ciekawych wydarzeniach, konferencjach, spotkaniach lokalnych oraz międzynarodowych a także … wymiana informacji i aktywny udział w biznesowych spotkaniach online)

Korzyść numer 5

Nie trzeba wspominać, że dyplom amerykańskiej uczelni uznawany jest na całym świecie i że dzięki temu wiele drzwi otwartych jest na oścież. Moim zdaniem są minimum trzy ścieżki:

A. osoby, które mają dobre doświadczenie zawodowe, konkretne umiejętności i dodatkowo dyplom amerykańskiej uczelni – tym pracownikom o wiele łatwiej jest zdobyć pracę w prężnie rozwijających się polskich firmach a także w międzynarodowych korporacjach.

B. dzięki lepszej znajomości tego czym charakteryzuje się amerykański styl zarządzania łatwiej jest rozpocząć pracę nad własnymi projektami. Nie zawsze jest łatwo, nie zawsze jest z górki, ale dzięki podejściu ”There is always a way out”, łatwiej jest mierzyć się z przeciwnościami losu. Jak dodamy do tego polską zaradność i kreatywność, to mogą powstać naprawdę ciekawe projekty, naprawdę dobrze funkcjonujące polskie przedsiębiorstwa.

C. otwierają się dla was drzwi, gdy chcecie robić np. doktorat na zagranicznej uczelni. Tak, tytuł amerykańskiego magistra naprawdę otwiera drzwi do dalszego rozwoju zawodowego.

Korzyść numer 6

Tak, studia są płatne. Nie ma co ukrywać. Z jednej strony jest to wada. Z drugiej strony zaleta. Gdy danej osobie bardzo zależy, by te studia ukończyć, to podejmie się dodatkowej pracy, by opłacić czesne. Niektórzy pracują przez 2 czy 3 lata w firmie x, by tego typu studia ukończyć. Dzięki temu, że studia są płatne dany student bardziej się przykłada do nauki, bo wie ile wysiłku i wyrzeczeń go to kosztowało. Tak, oczywiście są także osoby, które w mniejszym stopniu przykładają się do nauki, ale w tym przypadku mówimy o płatnych studiach, które łatwe nie są. Ich skończenie naprawdę wymaga sporo wysiłku i wyrzeczeń.

Gdzie można ukończyć takie studia?

Tego typu studia można ukończyć bezpośrednio w USA. Z tego co pamiętam koszt studiów to … około 30tys dolarów za rok. Sporo …. i dla wielu osób jest to nieosiągalne. Wielu Amerykanów przez długie lata spłaca kredyty zaciągnięte na naukę. Coraz więcej Amerykanów rezygnuje ze studiowania, ponieważ jest to kosztowna inwestycja.

Czy jest zatem inne rozwiązanie?

Jest jeszcze druga opcja. Dzięki temu, że amerykańscy wykładowcy przyjeżdżają na roczne lub półroczne kontrakty do Polski możliwe jest ukończenie tego typu studiów w Warszawie czy Łodzi. W zależności od uczelni oraz od kierunku jaki wybierzecie ceny zaczynają się od ok. 200 dolarów za miesiąc. Boli, ale … myślę, że warto.

Jedną z takich szkół jest Clark University https://www.clarku.edu. (Ten artykuł nie jest artykułem sponsorowanym) Ten uniwersytet ma także swoje oddziały w Polsce. Myślę, że warto się tym tematem zainteresować.

Pozdrawiam Was serdecznie.

Magdalena

Clark University English4work with Mags
Would your career developed better if you graduated from an American University? Have you ever thought about it?

P.S.

Jeżeli to co tworzę na tym blogu oraz na innych mediach społecznościowych rezonuje z Tobą, to zapraszam na zajęcia indywidualne, by w końcu przełamać barierę związaną z mówieniem po angielsku.

Możesz się ze mną skontaktować pisząc e-mail na: info@english4work.pl lub poprzez szybki formularz: https://www.e-korepetycje.net/magwas/jezyk-angielski

O tym jakie są konkretnie korzyści z zajęć prowadzonych przeze mnie dowiesz się tutaj: https://www.english4work.com.pl/korzysci-z-zajec/

Pozdrawiam Was serdecznie.

Do usłyszenia. Magdalena

***

#trenerjęzykaangielskiegobiznesowego #korzyścizukończeniaamerykańskiejuczelni #angielskibiznesowykonwersacje #clarkuniversity #wiedzaropotęga #angielskipraktyczny

Posted on: 27 lipca 2022, by :
Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pojedztam
1 rok temu

Na pewno warto bliżej zainteresować się tym tematem, skoro uczelnia ma też oddziały w Polsce.

Pojedztam
1 rok temu
Reply to  admin

Nie trzeba nigdzie wyjeżdżać za granicę, skoro jest w rodzimym kraju.

Bookendorfina
1 rok temu
Reply to  Pojedztam

W zasadzie mam na miejscu, pomysł podsunę moim dzieciakom. 🙂

Paulina
1 rok temu

Korzyści zawsze przeważają nad wadami, więc warto.

Paulina
1 rok temu
Reply to  admin

Na pewno koszty są ogromne, ale warto.

P. Kwiatkowska
1 rok temu

Na pewno są korzyści płynące z takiego wyboru.

P. Kwiatkowska
1 rok temu
Reply to  admin

To niezwykle ważne umiejętności w dzisiejszych czasach.

Donna
Donna
1 rok temu

O nawet nie wiedziałam, że  dyplom amerykańskiej uczelni uznawany jest na całym świecie 🙂

Bookendorfina
1 rok temu

Warto uwzględnić w planach na ścieżkę kariery, jak bardzo może się przydać, czy zwrócą się nakłady, albo dla czystej przyjemności nauki. 🙂

Donna
Donna
1 rok temu

Bardzo kosztowna jest nauka za rok, faktycznie dużo.

Gosia
Gosia
1 rok temu

To z pewnością duży plus, że są na terenie naszego kraju oddziały uczelni 🙂

Wędrówki po kuchni
Wędrówki po kuchni
1 rok temu

Korzyści z pewnoscia są, ale myślę że wszystko zależy od tego, czego oczekujemy i szukamy

MangoMania
MangoMania
1 rok temu

Na pewno jest to dobra sprawa jeżeli chodzi o uczelnie w Polsce, warto skorzystać.

Agama
Agama
1 rok temu

Zawsze warto sprawdzic kwalifikacje nauczyciela i jego doświadczenie.

Anna
1 rok temu

Wyglada to ciekawie. Teraz mam kurs online. Po tym zgłoszę się na dokształcenie

Anna
1 rok temu
Reply to  admin

dobrze

31
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x