Kim jest świadomy klient/świadoma klientka?

#podstawyekonomiiwpraktyce#kimjestświadomyklient#kimjestświadomaklientka#kryzys2022#kryzys2023#inflacja#masowydodrukpieniądza#ekonomia#cenyusług#cenyproduktów#językangielskikonwersacje#cenyzajęćzjęzykaangielskiego#

Trudny, ale ważny temat. Nie da się ukryć …. Jest pewna grupa klientów, która rozumie dlaczego dany produkt czy usługa kosztuje kwotę x a nie kwotę y. Z reguły są to osoby, które przepracowały w biznesie ponad 10, 15 lat na przykład w polskim przedsiębiorstwie u kogoś i/lub są to osoby, które same prowadzą własną firmę i na własnej skórze widzą, że …. gdy klient wpłacił np. 100 zł za usługę x, to po odjęciu najbardziej podstawowych kosztów na koniec dnia zostaje np. tylko 7 zł ….. i /lub 0 zł albo, że jest się na minusie i bieżące koszty finansuje się kredytem, a to jest już niczym innym jak błędnym kołem.

Produkt luksusowy/Usługa luksusowa

W tym artykule chcę poruszyć kwestię produktów i usług luksusowych. To w ich kontekście pokażę co z grubsza składa się na cenę danej usługi czy produktu. Przez produkt luksusowy mam na myśli np. samochód. Tak, nie każdy musi mieć wypasiony samochód. Pomijam np. przedstawicieli handlowych, których z reguły pracodawca wyposaża w cztery kółka. W tym przypadku samochód to narzędzie pracy.

Dlaczego ja piszę o tym samochodzie? W ogóle to o co chodzi? Pewnego dnia miałam zajęcia ze studentką, wiek około 22 lata i mówi tak: ”Pani Magdo, ja mam wszystko czego zapragnę: ładne mieszkanie, samochód, dobrą pensję, ale …. tylko dlatego, że moi rodzice przez ostatnie 25 lat pracowali po x-naście godzin dziennie. Teraz rodzicom jest już łatwiej, a ja dzięki temu mam także lepszy start w życiu.” To co mnie pozytywnie zdziwiło to fakt, że dziewczyna miała w sobie dużo pokory, była dobrze ułożona. Miała ”wszystko”, a mimo to nadal pracuje w firmie razem z rodzicami. Ma etat i ogarnia życie dalej. Super. Jednocześnie ta sama studentka powiedziała mi tak: ”Pani Magdo, wielu z moich znajomych, także studentów tak bardzo chce mieć dobra luksusowe tu i teraz, że pozaciągali ogromne kredyty konsumencie np. na zakup wypasionego auta, że …. nie mają pieniędzy na jedzenie.” Naprawdę, gratuluję tej dziewczynie poziomu ogarnięcia życiowego. Jest dobrą obserwatorką i wie, że zaciąganie kredytów konsumenckich tylko po to, by przyszpanować, to nie jest najlepsze rozwiązanie….

Przykładem usługi luksusowej może być na przykład ….. zajęcia z trenerem osobistym. Jest to usługa, którą możemy zakupić, ale nie musimy. Jakie inne usługi możemy tu jeszcze zaliczyć? Hmmm …. sami pomyślcie co jeszcze.

Ale, ale ja jako klient chcę tą usługę luksusową czy produkt luksusowy. Ale ja chcę i już.

Tak, wiele osób chce mieć sporo produktów luksusowych. To jest ok. Jesteśmy ludźmi. Chcemy żyć lepiej, wygodniej, bardziej komfortowo. Jest tylko jedna rzecz, która nurtuje wielu ludzi, którzy naprawdę w swojej firmie pracują po x-naście godzin (fizycznie i … także umysłowo wymyślając dany produkt, usługę, zbierając materiały by stworzyć coś nowego, dobrego, unikatowego). Co zatem nurtuje przedsiębiorców? Zaraz to wyjaśnię: często przychodzi przysłowiowy Pan Kowalski/Pani Kowalska i chce zniżkę np. 50% czy 70% nie zdając sobie sprawy z tego jak działają przedsiębiorstwa. Wielu Kowalskich nie zdaje sobie sprawy z tego, że np. płacąc za lekcje tańca w prywatnej szkole opłacają w ten sposób innemu dziecku zimowe wodoodporne buty, by nie chodziło cały czas przeziębione czy …. wizytę u dentysty nie mówiąc już o tym, że każda firma ma mega wysokie koszty administracyjne związane z prowadzeniem firmy w Polsce.

Ok, to zatem o jakich kosztach administracyjnych mówimy? Ale o co chodzi?

Koszty prowadzenia firmy w Polsce są bardzo wysokie. W 2021 roku koszt wynajmu 12 m2 to minimum 1500 zł brutto. To wszystko zależy od miasta i konkretnej lokalizacji oczywiście. Księgowość to koszt około 250 – 300 zł. Mam tutaj na myśli w miarę ogarniętą księgową/księgowego, a nie sam system do wystawiania faktur. Można skorzystać z księgowości za 100zł, ale ……. to temat na oddzielny artykuł. Do tego 1500 zł ZUS, który od stycznia 2022 będzie minimum około 2.000 zł. Minimum pięćset złotych podwyżki, pięknie:) A gdzie inne koszty? Innym kosztem mogą być na przykład porady prawnicze, minimum2-3 razy w roku, ponieważ prawo ciągle się zmienia. Innym wydatkiem są koszty na reklamę:) Tak, dla przykładu: reklama to koszt rzędu nawet 40 tys złotych, by znaleźć się w wyszukiwarce Google w pierwszej dziesiątce. Nawet jeśli ograniczymy koszt reklamy do około 300/500 czy 800 złotych miesięcznie to i tak w skali roku jest to spory wydatek. Wielu przedsiębiorców reklamę robi samemu, ale … wtedy płaci swoim czasem ……, a stworzenie wartościowych filmów na You Tube czy Facebook, to mega dużo czasu: czasem nawet kilka dni roboczych łącznie z montażem i rozreklamowaniem samego filmu. Przedsiębiorca nie może w tym czasie wykonywać usługi dla swoich klientów.

Koszty amortyzacji? A co to w ogóle jest?

Wielu przedsiębiorców nie wlicza w koszt usługi kosztów amortyzacji czyli zużycia sprzętów, na których się pracuje. W ten sposób cały czas jest w tak zwanym błędnym kole ciągłych długów. Gdy sprzęt zostanie zajechany po 2-3 latach, wówczas taki przedsiębiorca bierze kolejny kredyt. Niektórzy np. na 3000 czy 4000 tysiące złotych, inni na … 10.000 czy 15.000, w zależności od potrzeb. W rezultacie, gdy zliczy się wszystkie możliwe kredyty, to sytuacja danego przedsiębiorcy pogarsza się.

Wielu przedsiębiorców niestety nie wlicza kosztów amortyzacji w cenę usługi. Dlatego też firma nie rozwija się tak jak powinna…..

Koszty amortyzacji na przykładzie branży usługowej

Tak, dobrej jakości telefon do prowadzenia telekonferencji i nagrywania wartościowych, merytorycznych filmów kosztuje około 3.000 zł. Można kupić takie za 700zł, tylko że jego parametry nie pozwolą na wykonywanie pracy na przyzwoitym poziomie. Mam na myśli obraz, dźwięk, jakość połączenia z Internetem. Do tego średniej jakości laptop, który szybko się zużywa, bo pracuje z reguły 10-12 godzin dziennie. Koszt takiego laptopa w 2021 roku to około 3,500 – 4,000 zł. Do tego dochodzi także koszt zakupu surowców czyli produktów, z których np. dana usługa ma być wykonana. Może to być zakup dostępu do specjalnych platform, na których jest dostęp do konkretnej, specjalistycznej wiedzy (usługi prawnicze na przykład) czy zakup słowników specjalistycznych i/lub na przykład w przypadku zajęć z angielskiego biznesowego będzie to zakup nowych, ciekawych książek, podręczników, które po jakimś czasie niestety się deaktualizują. Prywatne firmy ”nie dostają książek od wydawnictw za darmo” Zakup jednego kompletu to około 300zł, a przecież lektor korzysta z książek różnych wydawnictw i zakupuje książki z różnych poziomów.

Minimalna poduszka finansowa, aby ….. ****

Ogarnięty przedsiębiorca wie, że w koszt produktu czy usługi musi wliczyć też stworzenie tzw. nawet najmniejszej poduszki finansowej. Gdy jest chory: nie ma czegoś takiego jak LuxMed czy MediCover. Za wszystko trzeba zapłacić samemu – dla siebie i swojej rodziny. Na przykład od 2022 składka zdrowotna wzrośnie, ale …. i tak dostępu do opieki zdrowotnej nie będzie:) więc tutaj trzeba się ogarniać w podskokach i pamiętać o tym, by co miesiąc jakąś nawet najmniejszą kwotę odłożyć.

A co w przypadku kryzysu?

Angielski biznesowy w praktyce. English 4 work with Mags. Skuteczne konwersacje z angielskiego

Wielu przedsiębiorców jest świadomych, że w gospodarce występują tak zwane cykle. Kiedyś te cykle były bardziej przewidywalne, ale …. **** Każda osoba prowadząca firmę wie, że to, że dziś jest dobrze, nie oznacza, że za 2-3 lata będzie tak samo. Dlatego też gdy dany przedsiębiorca otrzymuje pieniądze za wykonaną pracę, to od razu tych środków nie wydaje. Ma bowiem świadomość, że w pewnym momencie może przyjść kryzys w gospodarce. Na takie momenty także trzeba się przygotować. Dlatego też część środków wpłacanych przez klienta idzie na tak zwany ” fundusz awaryjny”. Może być on bardzo mały, ale warto by był. Istotne jest, by w ogóle pomyśleć o tym, by taki fundusz stworzyć.

Moment, że … to jak wysokie są obciążenia administracyjno-finansowe dla firm? Ale jak to????

Gdyby tak to wszystko zliczyć to koszty miesięczne na przykład w przypadku osób wykonujących usługi związane z uczeniem języków obcych, tłumaczeń doradztwa czy konsultacji to około 5,000 tysięcy złotych miesięcznie (rok 2021). Nawet jeżeli ktoś nie płaci za typowy wynajem tylko za tak zwaną przestrzeń co-workingową i cena za wynajem powierzchni spadnie z 1200 zł na 600 zł miesięcznie, to i tak jest to spory wydatek. W jednych miesiącach będzie mniej, w innych więcej, ale i tak jest to nadal sporo.

Czujny, czujny jak ważka.

Firmy, które dziś mają jakiekolwiek ulgi typu ZUS 50% powinny zacząć tak prowadzić firmę, by już po pierwszym roku działania na uldze zobaczyć czy ”wyrobią na zakręcie”, gdy będą zmuszone płacić ZUS 100% i pokrywać inne koszty. Bez tego można popłynąć. Na początku przedsiębiorca robi promocję i oferuje niższą cenę, by przyciągnąć klientów, ale … 2 lata ulgi szybko mijają. Gdy dany przedsiębiorca po roku się nie obudzi i nie zacznie wprowadzać produktów/usług lepszej jakości w wyższej cenie, to ….. jego firma padnie wcześniej czy później. Praca za niższą stawkę kończy się pracą po 16-20 godzin, a to z kolei kończy się …. u lekarzy. Obecnie nie ma zbyt dużego dostępu do opieki medycznej, więc ….. tworzy się błędne koło. Tylko zdrowy rozsądek i zdrowe podejście do tematu może nam w tej sytuacji pomóc.

Dlaczego edukowanie i uświadamianie klientów jest tak ważne?

Ważne jest też to, by przedsiębiorcy edukowali swoich klientów i wprost mówili im co składa się na cenę. Wielu właścicieli firm się po prostu wstydzi. Ja uważam, że gdy ktoś pyta, ale dlaczego cena jest taka a nie inna, to warto mieć obok przygotowaną rozpiskę i na spokojnie klienta uświadomić jakie są koszty prowadzenia firmy w Polsce [Po kolei, krok po kroku: koszt zakupu surowców, wynajem, ZUS, koszty amortyzacji, itd. itd.]. Z doświadczenia wiem, że z biegiem upływu czasu taki klient staje się bardziej świadomy i …. zachodzi po rozum do głowy w pewnym momencie zadając pytanie pod tytułem: ale, ale jak to? To ile musi Pan/Pani pracować, żeby po zrobieniu tych opłat administracyjnych zarobić na tak zwany chleb? Mina klienta/klientki bezcenna. Myślę, że tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zmienić świadomość ludzi odnośnie tego czym tak naprawdę jest prowadzenie firmy.

Kim zatem jest ten świadomy klient?

Chleb, masło, wędlina to produkty pierwszej potrzeby. Gdy komuś brakuje i widać, że nie ma i chcemy jemu/jen pomóc, to po prostu pomagamy i już. A co z dobrami/usługami tzw. wyższego rzędu? Czy klienci są świadomi za co tak naprawdę płacą kupując usługi wyższego rzędu, np. konsultacje u trenera personalnego, rozpisanie diety przez dietetyka?

Świadomy i ogarnięty klient to taki, który np. studiował ekonomię i dziś prowadzi firmę i po prostu wie o co chodzi. Taki świadomy klient zdaje sobie sprawę z tego, że na koszt usługi składa się kilkanaście bardzo ważnych czynników (koszt zakupu surowców/koszt zakupu dostępu do platform subskrypcyjnych z bezcenną wiedzą; koszty najmu, ZUS, księgowość, konsultacje prawnicze, pomoc informatyków itd, itd, itd)

Świadomy klient wie także, że aby móc pozwolić sobie na dobro luksusowe, to na przykład uruchamia oszczędności i zakup danej usługi/towaru traktuje jak inwestycję. W przypadku innych osób świadomy klient będzie zdawał sobie sprawę, że trzeba … iść do dodatkowej pracy i/lub przyoszczędzić pieniądze przez np. 10-12 miesięcy, by móc na daną rzecz sobie pozwolić. Jest jeszcze kolejna opcja czyli zrezygnowanie z danego dobra luksusowego i pozostanie …. minimalistą. Ta ostatnia opcja jest trudna, ale … na pewno lepsza niż zaciąganie kredytów konsumpcyjnych i życie ponad stan według zasady ”zastaw się a postaw się.”

Świadomy klient nie narzeka. Zdaje sobie sprawę z tego, że aby ktoś mógł wyprodukować daną produkt, to potrzebował użyć do tego na przykład maszyny warte kilkadziesiąt tysięcy złotych. Dodatkowo poniósł przy tym jeszcze wiele innych kosztów ….. Podobnie jest z usługami.

Ale jak to wygląda w przypadku usług? Czy my płacimy za tak zwane powietrze?

W przypadku usług prawniczych będą to np. ogromne środki inwestowane w dodatkowe kursy i szkolenia przez x-naście lat. Do tego wysokie koszty wynajmu miejsca na kancelarię prawniczą. Dodatkowo bardzo wysokie koszty pracy czyli opłaty administracyjne, które każdy kto prowadzi firmę musi ponieść. Nie wspominając już o kilkunastu latach spędzonych na nauce…. Tak, usługa może trwać czasem 15 czy 25 minut, ale w tym przypadku płacimy za wszystkie wspomniane wyżej elementy oraz za …. wiedzę danego prawnika/prawniczki, którą fachowiec zdobywał przez lata.

Śladem Rumunii i Gruzji. Serio?

Sporo informacji jest zawartych w tym artykule, ale …. myślę, że warto poruszać kwestie związane z tym co składa się na cenę danego produktu czy usługi. Tylko gdy duża liczba klientów będzie świadoma, to wtedy możliwe będzie przeprowadzenie zmian w naszym kraju. Gdy świadome społeczeństwo zacznie domagać się, by otoczenie dla biznesu było takie jak na przykład w Rumunii czy Gruzji (doczytajcie proszę – nie uwierzycie …..****), to wtedy w naszym kraju będzie żyło się znacznie lepiej. Więcej młodych ludzi będzie chciało żyć z pracy własnych rąk, wdrażając swoje biznesowe pomysły w życie. Kraje takie jak Rumunia i Gruzja zrozumiały bowiem, że …. im niższe są obciążenia administracyjno-finansowe, to kraj rozwija się szybciej, lepiej, sprawniej, dynamiczniej. Ok, a co z sojcjalem? Co zo osobami niepełnosprawnymi, chorymi, starszymi? Co z naszymi emeryturami? Dziś w Polsce paczka papierosów kosztuje 15 zł. W innych krajach 50 zł. Gdy podwyższymy cenę papierosów oraz alkoholu okaże się, że część osób przestanie kupować tego typu używki, ale część nadal będzie wydawać na to pieniądze. Dzięki temu uda się znaleźć środki na tak zwany socjal dla osób, które naprawdę potrzebują pomocy.

Trudny temat został dziś proruszony w tym artykule, ale …. jeśli my jako przedsiębiorcy i klienci nie zaczniemy zmian od samych siebie i jeśli my wszyscy razem nie uruchomimy tak zwanego logicznego myślenia, to …. w naszym kraju nigdy nie będzie lepiej.

Wszystkiego dobrego życzę wszystkim. Pozdrawiam!

P.S. Poniżej przedstawiam informacje dotyczące tego jak kształtują się koszty jeżeli chodzi o branżę związaną np. z uczeniem języków obcych. Poniższe filmiki to przykładowa symulacja. Zapraszam do odsłuchania, by lepiej zrozumieć zagadnienie związane z tym dlaczego dana usługa nie kosztuje kwotę x tylko kwotę y.

Co wpływa na cenę zajęć z języka angielskiego? Czyli to …. co interesuje Was najbardziej. Część I. https://youtu.be/eisI5h1NjDo (film: 23 minuty)

Co wpływa na cenę zajęć z języka angielskiego? Część II. https://youtu.be/uu1WB4A3K04 (film: 1 minuta)

Co wpływa na cenę zajęć z języka angielskiego? Część III. https://youtu.be/pIBOqAzTPZU (film: 48 sekund)

Co wpływa na cenę zajęć z języka angielskiego? Część IV. https://youtu.be/RAF-AHPFNZo (film: ok 1 minuta)

Posted on: 26 października 2021, by :
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Pojedztam.pl
2 lat temu

Prowadzenie firmy wiąże się z ogromnymi kosztami. Nie każdy będzie korzystał z zakupów ponad miarę.

Paulina Kwiatkowska
2 lat temu

Dla każdego towar luksusowy to coś innego, wiele zależy od zarobków.

toksyczna kosmetyczka
toksyczna kosmetyczka
2 lat temu

Nie miałam o tym zielonego pojęcia. Dziękuję za garść przydatnych informacji 🙂

Wędrówki po kuchni
Wędrówki po kuchni
2 lat temu

Bardzo ciekawy post i w sumie pierwszy raz spotykam się z tym, aby ktoś poruszał ten temat

krystynabozenna
2 lat temu

Prawdę powiedziawszy, to nie wiem co powiedzieć, bo koszty są straszne jak człowiek sobie policzy dokładnie. Świetny artykuł…

krystynabozenna
2 lat temu
Reply to  admin

Kosztów stałych, które są niezależne i tak nie zmienimy, może nie będzie tak źle, tylko tyle możemy sobie pożyczyć z nowym rokiem 🙂

Renata
2 lat temu

Jesteśmy coraz bardziej świadomym społeczeństwem w wielu dziedzinach, ale trzeba jeszcze wysiłku, aby zorientować się w takich trudnych tematach…

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x