Zmiany od 2022. Czy mamy wpływ na zmiany?

Wielu z nas biernie obserwuje otaczającą nas rzeczywistość. Pytanie jest proste: Czy my mamy wpływ na otaczającą na rzeczywistość? W związku ze zmianami, które mają być wprowadzone od 2022 stracą wszyscy: najbardziej ucierpią na tym konsumenci i sektor msp. Konsumenci ponownie się zdziwią, gdy ceny usług i produktów poszybują w górę od 2022 roku ….., bo sektor msp nie będzie miał wyjścia. By sprostać wymaganiom będzie musiał podwyższyć ceny….

Hmmmm …. coraz więcej jest oddolnych inicjatyw. Dodatkowo Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw także zaczął działać. Dzięki działaniom podjętym przez Rzecznika jest szansa, by zmienić otaczającą nas rzeczywistość na lepszą.

Ale … od początku. Wielu z nas zauważyło, że ostatnie 2 lata, to czas, gdy inflacja poszła w górę. Ceny usług i produktów znacznie podrożały. Ale okazuje się, że to nie koniec. Gdy założenia nowego ładu wejdą w życie od 2022, to okaże się, że ceny poszybują w górę jeszcze szybciej..

Ale dlaczego?

Odpowiedź jest prosta. Każda osoba, która studiowała kierunek związany z ekonomią wie, że im wyższe są obciążenia, nazwijmy je administracyjno-finansowe dla przedsiębiorstw, tym wyższe są ceny usług i produktów oferowane przez te przedsiębiorstwa. Od 2022 roku mają być wprowadzone jeszcze większe obciążenia administracyjno-finansowe. Co to spowoduje???? Wiele polskich firm zniknie, zbankrutuje, ponieważ nie będzie sobie w stanie z nimi poradzić. Jak twierdzi między innymi Trader21, na rynku pracy w przeciągu kliku lat będziemy mieli dwa typy pracodawców: korporacje i administrację państwową. Mali przedsiębiorcy, w tym rzemieślnicy znikną, bo nie będą w stanie udźwignąć kolejnych obciążeń, które można w skrócie nazwać: torem przeszkód, który jest fizycznie nie do ogarnięcia (Można pracować 12h non stop? Można. Można pracować 16h non-stop? Można. Pytanie tylko: jak długo?)

english4work with mags

Obciążenia administracyjno-finansowe się zwiększą, ale … moment czy my Polacy będziemy mieli lepszy dostęp do opieki zdrowotnej, do rehabilitacji (gdy się pracuje po 12 czy 16 godzin dziennie, to … rehabilitacja jest nieunikniona). Moi drodzy moje pytanie było retoryczne. Znacie przecież odpowiedź, że ok 10 miliona przedsiębiorców w tym kraju będzie miała jeszcze bardziej pod górkę niż do tej pory. Tor przeszkód będzie coraz trudniejszy, obciążenia finansowe coraz wyższe, a …. czy my będziemy mieli z tego jakiekolwiek korzyści jeśli chodzi o dostęp do opieki zdrowotnej? Czy będziemy w stanie ogarnąć opłaty związane z korzystaniem z prywatnej opieki zdrowotnej? O emeryturze nie wspomnę:)****

Ok, ale co my możemy z tym zrobić? i …. czy w ogóle warto się tym problemem interesować?

Dziś wielu pracowników korporacji jest zadowolonych, ponieważ często oprócz podstawowej pensji dostają także np. prywatny pakiet medyczny (ok, czasem dopłacają od 40zł, 70zł czy 100zł miesięcznie za to, ale … i tak jest to bardzo wartościowy pakiet), kartę OK System czy Benefit, by móc uprawiać sport i wiele innych dodatków, w tym czasem także samochód firmowy, laptop firmowy, itd. itd. Mimo minusów związanych z pracą w korporacji, pracownicy cieszą się, że mają te benefity dodatkowe, które mają.

Ale …. gdy znikną małe i średnie polskie firmy (między innymi w związku ze zmianami, które mają być wprowadzone od 2022), to …. na rynku pracy nie będzie konkurencji. Zostaną przede wszystkim korporacje i praca w administracji państwowej. Co to spowoduje dla pracowników korporacji? Jest duże prawdopodobieństwo, że korporacje przestaną się starać, przestaną oferować tak wypasione pakiety benefitów i korzyści dodatkowych. Jest duże prawdopodobieństwo, że także podstawowe wynagrodzenie zmniejszy się, bo … bo korporacje będą naprawdę niemalże jedynym graczem na rynku. Pracownicy staną się wtedy …. pozwólcie, że nie będę tego dalej komentować. Kto pracował w korporacji, wie co mam na myśli. W każdym razie, praca w korporacji nie będzie już ”tak atrakcyjna” jak teraz.

Co możemy w tej sytuacji zrobić?

By małe i średnie przedsiębiorstwa nie zniknęły warto zainteresować się petycją Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wystarczy podać tylko swoje imię, nazwisko oraz e-mail, by ją podpisać. Poniżej znajdziecie link do tej inicjatywy. https://rzecznikmsp.gov.pl/petycja/

Ale jakie zmiany od 2022? Pierwsze słyszę. Ale o co chodzi?

Te osoby, które uważają, że nie ogarniają o co chodzi w nowych regulacjach, które mają wejść od 2022 roku zachęcam między innymi na Instagram radczyni prawnej o imieniu Ilona Przetacznik. (Nie, to nie jest link sponsorowany) W dziale IG TV (czyli Instagram TV) znajdziecie wiele nagrań wideo, w których eksperci w przystępny sposób tłumaczą o co chodzi…. w zmianach od 2022. Nawet jeżeli danego nagrania trzeba byłoby wysłuchać 2 czy 3 razy i zrobić sobie notatki, to i tak warto. https://www.instagram.cońm/legalnybiznesonline/channel/ Nawet jeżeli jesteście malutką szprotką, której ”teoretycznie” to nie dotyczy, warto … posłuchać, zorientować się o co chodzi i w którym kierunku mogą pójść zmiany, jeżeli ….

Nie bądźmy bierni. Miejmy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość!

EPILOG

Dlaczego napisałam ten artykuł? Na co dzień pracuję z ludźmi, którzy ukończyli studia z zakresu finansów i księgowości, zarządzania, itd.. Jednym słowem są to kierunki studiów, które dotyczą ekonomii i …… jest mi mega przykro gdy widzę, że na tych studiach nie zaszczepiono w studentach chęci pogłębiania wiedzy we własnym zakresie. Dodatkowo, nie wyegzekwowano także od studentów wiedzy z zakresu podstaw ekonomii i finansów od praktycznej strony.

Zagadnienia dotyczące mikro oraz makroekonomii są przecież na wielu różnych kierunkach studiów. Pytanie jest zatem: “ale dlaczego”? Odpowiedź jest prosta. Ekonomia otacza nas z każdej strony i ma wpływ na niemal wszystkie sfery naszego życia.

Wiedza na temat tego czym jest:

  1. dodruk pustego pieniądza i czym to się może skończyć…..**
  2. kredyt wzięty we frankach szwajcarskich czy innych walutach (plusy i minusy, zagrożenia)
  3. dewaluacja (odniesienie np. do lat 90tych w Polsce – zrozumienie jak przebiegał ten proces i dlaczego stało się tak a nie inaczej)
  4. kwestie dotyczące otoczenia, w którym małe i średnie przedsiębiorstwa najlepiej się rozwijają
  5. czym są kryptowaluty (nawet wiedza dla samego siebie)
  6. czym jest dywersyfikacja (inwestycje w nieruchomości, inwestycje w srebro, złoto, itd – szanse i zagrożenia każdego z tych rodzajów inwestycji)
  7. prześledzenie co było przyczyną kryzysów finansowych np. w USA czy w Argentynie: wyciągnięcie wniosków

To tylko niektóre z zagadnień, które warto poznać, by później w prywatnym życiu podejmować bardziej świadome decyzje. Ktoś ostatnio dobrze powiedział: “Często gdy Kowalski kupuje telewizor czy samochód, to przez 3 miesiące szuka informacji na ten temat, zna niemal każdy szczegół, ale gdy chodzi o zastanowienie się nad tym jak dalej pokierować swoim życiem i kwestiami finansowymi to …. ”Aj tam, aj tam, nie mam czasu. Nie znam się na tym. Dajcie mi spokój.” Nauka to proces. Nawet 30 minut dziennie, by czytać artykuły z zakresu ekonomii i finansów i zrobienie notatek bardzo dużo daje (polecam np. artykuły Marcina Iwucia: https://marciniwuc.com/Marcin Iwuć – Finanse Bardzo Osobiste (marciniwuc.com) ). Dzięki temu przysłowiowy Kowalski może uniknąć sytuacji, gdy bez większego zastanowienia weźmie kredyt we frankach (no bo inni wzięli, bo pan w telewizji to zareklamował …..) Ten przysłowiowy Kowalski dzięki zgłębianiu wiedzy zastanowi się 3 razy zanim coś zrobi. Być może wtedy usiądzie w banku i 3 razy po 2 godziny będzie siedzieć, by przeczytać umowę ze zrozumieniem, może i nawet w asyście prawnika. No tak trzeba mu zapłacić, ale …. przecież taki kredyt to umowa na 20 czy 30 lat, więc ……****

Tak, to mój epilog, ale edukację warto zacząć już w szkole średniej, kontynuować na studiach i …. inwestować czas w samorozwój, choćby miało to być na początku tylko czytanie eksperckich książek, artykułów i wartościowych kanałów na You Tube o tej tematyce.

Stay tuned!

Do usłyszenia!

#zmiany#polskagospodarka#zmianywpolsce#nowyład#pędzącainflacja#wysokainflacja#nowyład#maszwpływna zmianę#ogarnijmysię#

Posted on: 28 września 2021, by :
Subscribe
Powiadom o
guest
27 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Martyna i Paulina
2 lat temu

Na razie jako tako jeszcze prowadzimy dwie firmy, ale co będzie od nowego roku? Zobaczymy.

Martyna i Paulina
2 lat temu
Reply to  admin

Płacenie dwóch ZUSów nie wychodzi zbyt korzystnie, jednak na razie jakoś dajemy radę.

Bookendorfina
2 lat temu

Niestety, to koszty, które są ciężarem, a dostęp do usług medycznych nie pokrywa się ze składkami.

Agnieszka Wleciał
2 lat temu

Czy petycja coś zmieni. Wiem jak nic się nie zrobi, to na pewno nic się nie zmieni. Niestety podązamy w złym kierunku :/

Paulina
2 lat temu
Reply to  admin

Na pewno nie można biernie czekać na to co przyniesie przyszłość.

SAWKA
2 lat temu

 Czy my mamy wpływ na otaczającą na rzeczywistość? Niewielki!

Pojedztam.pl
2 lat temu
Reply to  admin

Myślę, że jako społeczeństwo mamy wpływ na otaczającą nas rzeczywistość…

Bookendorfina
2 lat temu
Reply to  SAWKA

Jako jednostki nie, ale jako zbiór jednostek już tak.

Donna
Donna
2 lat temu

Aż jestem ciekawa tych nagrań na instagramie, robię kawę i zasiadam do oglądania 🙂

Martyna i Paulina
2 lat temu
Reply to  admin

Także w wolnym czasie skuszę się na ich obejrzenie, jestem ich ciekawa.

Pojedztam.pl
2 lat temu
Reply to  Donna

Przy chwili czasu też skuszę się na zapoznanie się z tymi materiałami.

Krzysiek / idziemydalej.pl

Róbmy swoje. Przepisy zmieniały się i będą się ciągle zmieniać. Wszystko idzie do przodu nie zawsze w kierunku który nam się podoba. Jakoś sobie poradzimy, jak zawsze.

Martyna i Paulina
2 lat temu

To też racja, nie ma wielkiego wyboru, więc trzeba sobie poradzić.

Agaman
Agaman
2 lat temu

Za dzieciaka zawsze powtarzałam mamie,zeby wydrukowala sobie pieniazki jak jej brakuje… szkoda,ze to tak nie dziala

Paulina
2 lat temu
Reply to  Agaman

Niestety, wtedy życie na pewno byłoby zbyt piękne.

Ciekawska Magdalena
Ciekawska Magdalena
2 lat temu

Praca w korporacji zawsze jest i była ciężka, a teraz będzie tylko gorzej, bo wiedzą, że jest co raz mniej konkurencji

Martyna i Paulina
2 lat temu

To prawda, na pewno praca w korporacji to nie jest zajęcie dla każdego.

Bookendorfina
2 lat temu

Pewne decyzje cisną małych przedsiębiorców jak diabli, jeśli wprowadzą zapowiadane zmiany, to zlikwidujemy jedną z naszych firm, jej prowadzenie nie będzie opłacalne w takim stopniu, aby się nią zajmować.

Agata mansfeld
Agata mansfeld
2 lat temu

No niestety nie na wszystkie zmiqny mamy wplyw. Na te w zyviu wlasngm wiekszy, ale jesli chodzi o globalne zmiany w swiwcje to tak naprawde tego wplywu nie mamy i musimy sie bierniw lrzybladac nawet jeslk nas to meczy

krystynabozenna
2 lat temu

Świetny artykuł, ale najgorsze jest to, że rzeczywiście mamy mały wpływ na to co się wydarzy…

27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x