Jak wybrać dobrego trenera języka angielskiego?

Co zrobić gdy chcesz płynnie mówić po angielsku w pracy? Gdy chcesz przełamać bariery związane z płynną konwersacją w obcym języku? Internet pełen jest różnych ofert jeżeli chodzi o podwyższanie kwalifikacji z zakresu języka angielskiego. Przed wyborem odpowiedniego trenera warto przeczytać kilkadziesiąt ofert i zobaczyć, która będzie odpowiadała tobie najbardziej. Ważne jest też to, by poświęcić czas i umówić się na spotkanie, by zobaczyć w jaki sposób dany trener prowadzi zajęcia. Dzięki temu szybciej dotrzesz do celu i nauczysz się płynniej mówić po angielsku. Podczas pierwszych zajęć będziesz miał wgląd w to jakie metody wykorzystuje dany lektor, by pomóc danemu słuchaczowi osiągnąć cel jakim jest uzyskanie umiejętności związanej z płynnym mówieniem po angielsku. Przeszukanie różnego rodzaju ofert zajmuje sporo czasu, jest dość czasochłonne, ale warto zainwestować czas w ten proces, by znaleźć osobę, która ma konkretną wiedzę praktyczną teoretyczną.
Jeżeli uważasz, że chcesz w obecnej pracy lepiej mówić po angielsku i do tego zdobyć konkretne kompetencje takie jak:
- podstawy negocjacji po angielsku
- matematyczna oraz przyczynowo-skutkowa analiza wykresów (tutaj w dość przystęny sposób można wytrenować umiejętność płynnego mówienia, pod warunkiem, że opanuje się min. 30 zwrotów dotyczących analizy wykresów)
- praktyczna znajomość słówek: zasób minimum 1,500 słów i zwrotów dotyczących Business English (czyli połączenie angielskiego z m.in. ekonomią, zarządzaniem, itd.)
- wystąpienia publiczne przed potencjalnymi kontrahentami a także kierownikami, szefem/szefową (np. wystąpienia dotyczące prezentacji Power Point on-line czy też na żywo)
to warto poświęcić swój cenny czas na to, by znaleźć dobrego i ogarniętego trenera języka angielskiego. Gdy tego nie zrobisz, to cały czas będziesz dreptać w miejscu i nie będziesz widzieć konkretnych postępów.
I teraz bardzo ważne pytanie: w jakiego rodzaju zajęcia zainwestować swój czas i środki finansowe? Czy zainwestować w zajęcia, podczas których będziesz miał doczynienia z kimś, kto ma już konkretne doświadczenie zawodowe i umiejętności czy też w zajęcia podczas których będzie tylko ”lanie wody” i nic poza tym. Istotne jest bowiem, by dobry trener języka angielskiego biznesowego:
- miał ciekawe materiały do zajęć
- tak prowadził spotkania, by około 80% – 85% zajęć stanowiły konwersacje, aby osoba ucząca się mogła nabrać wiatru w skrzydła i iść do przodu
- ważne jest, by trener oprócz wiedzy związanej z językiem angielskim miał także wykształcenie ekonomiczne (w końcu są to zajęcia z zakresu Business English czyli połączenie angielskiego z ekonomią i zarządzaniem)
- istotne jest, by lektor języka angielskiego biznesowego miał doświadczenie w pracy m.in. w polskiej firmie, gdzie mógł zobaczyć i doświadczyć na własnej skórze jak wyglądają procesy w różnych działach w konkretnym przedsiębiorstwie. Mam tutaj na myśli dział administracyjny, finansowy, kadrowy, marketingowy, dział dotyczący obsługi klienta, a także zdobycie wiedzy dotyczącej zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Nie wspomnę już o umiejętnościach związanych z efektywnym zarządzaniem sobą w czasie – bez tego ani rusz.
- dobrze jest, by trener języka angielskiego biznesowego miał już za sobą doświadczenie w pracy w międzynarodowych korporacjach, by podczas zajęć mógł bardzie efektywnie pracować np. z kierownikami/managerami oraz z pozostałymi pracownikami różnych firm międzynarodowych
- dobry lektor to taki, który także interesuje się zagadnieniami dotyczącymi gospodarki, ekomomi która obecnie dość dynamicznie się zmienia. Dzięki temu zajęcia są ciekawe i są bez wątpienia prowadzone na tzw. głębszym poziomie. Wykształcenie ekonomiczne zdobyte x lat temu pomaga lektorowi na bieżąco poszerzać wiedzę z zakresu tzw. współczesnej ekonomii. Takie hybrydowe podejście do zajęć jest dobre, ponieważ student uczy się mówić płynnie po angielsku, a dodatkowo uczy się konwersować po angielsku także na tematy związane z ekonomią, która otacza nas z każdej strony niezależnie od tego czy tego chcemy czy też nie
Ważne jest też to, by lektor nie miał obładowanego grafiku z góry do dołu – lektor pracuje umysłowo, zgadza się, ale z z drugiej strony pracuje także głosem. Gdy trener języka angielskiego mam obładowany grafik po 10 spotkań dziennie po 90 minut każde, to po 3 tygodniach pracy z takiego lektora zostaje wrak człowieka. Dobry lektor potrzebuje bowiem czas, by zajęcia przygotować czyli m.in. zaplanować jak dane spotkanie będzie przebiegać (uwaga: inaczej lektor przygotowuje się do zajęć on-line i inaczej do zajęć stacjonarnych, ale to już materiał na inny artykuł). Zgadza się – lektor może mieć już przygotowanych ok 40-60 zajęć z zakresu Business English, ale …. i tak każdy student jest inny i dobry lektor spędza sporo czasu, by dostosować dane zajęcia do konkretnej osoby: dodatkowe pytania do konwersacji (w zależności od poziomu wiedzy słuchacza), pomocne ćwiczenia, które student wykona w domu + dodatkowe 5minutowe materiały na inny temat niż same zajęcia, by nauczyć studenta mówić płynniej po angielsku także z tzw. zaskoczenia i po to, by zajęcia były ciekawe i aby student na nich nie zasnął.
Sporo czynników wpływa na to, który trener języka angielskiego jest dobry. Na pewno ważne jest to, by rozsądnie podejść do temu i zainwestować swój czas, by znaleźć takiego lektora, który Tobie najbardziej odpowiada.
Życzę powodzenia!
Zapraszam także do odsłuchania odcinka na ten temat:
Ciekawe materiały do zajęć na pewno zachęcają do dodatkowej aktywności także poza nimi.
Też tak myślę:)
ja też jestem takiego samego zdania https://s.w.org/images/core/emoji/13.1.0/svg/1f642.svg
Dzięki. Cieszę się, że myślisz podobnie.
W punkt. Jestem tego samego zdania.
Osoby w różnym wieku mogą na nowo zainteresować się danym językiem.
ja też jestem takiego samego zdania 🙂
Dzięki wielkie!
Ja bym dodał od siebie – musi być ta “chemia” między nauczycielem i uczniem 🙂
W punkt. Ważne, by dobrać takiego trenera, który będzie nam odpowiadał.
To też racja, nie ma sensu się męczyć.
Dokładnie!
Myślę, że doświadczenie i materiały zachęcające do pracy własnej okażą się pomocne.
Tak, doświadczenie trenera jest mega istotne.
Dobry nauczyciel to podstawa sukcesu.
Tak wiele zalezy od nauczyciela, czesto niestety o tym zapominamy. Dziekuje za swietne rady!
Proszę bardzo!
Myślę, że zdrowe podejście do tematu okaże się pomocne przy wyborze trenera języka obcego.
Myślę, że na pewno lepiej wybierać osoby z doświadczeniem, ale, z drugiej strony, każdy kiedyś musi je nabyć.
Fakt. Mam tylko głęboką nadzieję, ze sytem edukacji w naszym kraju zmieni się na lepsze, także w publicznych szkołach.
Super wpis bardzo przydatny
Dzięki Magdalena!
Trzeba sprawdzac, próbować, dac się wciągać, ale tez i poprowadzić, a dobry lektor to podstawa. 🙂
Hmmm … bardzo ciekawy komentarz. Tak, masz rację. Zgadzam się z Tobą!
Bardzo przydatne wskazówki. Ja kiedyś miałam lekcje z trenerką i kompletnie się na tym nie znała 🙁
hmmm … ciekawe i smutne za razem. Mam nadzieję, że w przyszłości będziesz mieć lepsze doświadczenia. Powodzenia życzę!
Myślę, że wybór trenera, nauczyciela to nie jest prosta sprawa, zwłaszcza trenera językowego…
Dokładnie ….
Dobry trener to na pewno spore ułatwienie przy nauce języka obcego.
Tak, dokładnie. Zgadzam się. Najlepiej, żeby miał charyzmę i potrafił tak pokierować osobą uczącą się, żeby potrafiła pracować nad swoją samodyscypliną i wyprawowaniem dobrych nawyków związanych z uczeniem się języków obcych.
Bardzo dużo zależy od nauczyciela. Nie każdy nauczyciel jest w pełni zaangażowany
Dokładnie. Dokładnie tak jest. Najgorzej, gdy taki nauczyciel pracuje od rana np. w szkole państwowej, a wieczorami …. ma jeszcze dodatkowe zajęcia ze studentami/uczniami. Jak praca ma być efektywna, gdy lektor pracuje gardłem przez 12h dziennie????? Gdzie zaangażowanie i przygotowanie do zajęć??? No more comments***
Super sprawa. szukam takiej osoby teraz do syna. Ja co prawda studiowałam dwa lata angielski, ale mój syn nie bardzo wyraża chęć by ze mną współpacwac 😀
Idealnego trudno jest znaleźć, ale trzeba szukać aż do skutku. Pięknie opisane jaki powinien być trener 🙂
Dzięki. Pisanie artykułów zajmuje czas, ale … warto. Tak myślę.
Mankamentem mojej nauki języka angielskiego było to, że miałam ponad dwudziestu lektorów, przetasowania nauczycieli w szkole, później różne kursy i szkolenia, moja wymowa charakteryzuje się ogromnym chaosem. 🙂
Współczuję. To chyba mankament wszystkich szkół podstawowych, średnich i wyższych. Szkoda, że Ministerstwo Edukacji ma problem, by ten dylemat rozwiązać …. Szkoda słów….
[…] Jak znaleźć dobrego lektora języka angielskiego? Artykuł oraz krótkie video: https://www.english4work.com.pl/2021/09/13/jak-wybrac-dobrego-trenera-jezyka-angielskiego/ […]