Jak wybrać dobrego trenera języka angielskiego?

lektor języka angielskiego biznesoweo

Co zrobić gdy chcesz płynnie mówić po angielsku w pracy? Gdy chcesz przełamać bariery związane z płynną konwersacją w obcym języku? Internet pełen jest różnych ofert jeżeli chodzi o podwyższanie kwalifikacji z zakresu języka angielskiego. Przed wyborem odpowiedniego trenera warto przeczytać kilkadziesiąt ofert i zobaczyć, która będzie odpowiadała tobie najbardziej. Ważne jest też to, by poświęcić czas i umówić się na spotkanie, by zobaczyć w jaki sposób dany trener prowadzi zajęcia. Dzięki temu szybciej dotrzesz do celu i nauczysz się płynniej mówić po angielsku. Podczas pierwszych zajęć będziesz miał wgląd w to jakie metody wykorzystuje dany lektor, by pomóc danemu słuchaczowi osiągnąć cel jakim jest uzyskanie umiejętności związanej z płynnym mówieniem po angielsku. Przeszukanie różnego rodzaju ofert zajmuje sporo czasu, jest dość czasochłonne, ale warto zainwestować czas w ten proces, by znaleźć osobę, która ma konkretną wiedzę praktyczną  teoretyczną.

Jeżeli uważasz, że chcesz w obecnej pracy lepiej mówić po angielsku i do tego zdobyć konkretne kompetencje takie jak:

  • podstawy negocjacji po angielsku
  • matematyczna oraz przyczynowo-skutkowa analiza wykresów  (tutaj w dość przystęny sposób można wytrenować umiejętność płynnego mówienia, pod warunkiem, że opanuje się min. 30 zwrotów dotyczących analizy wykresów)
  • praktyczna znajomość słówek: zasób minimum 1,500 słów i zwrotów dotyczących Business English (czyli połączenie angielskiego z m.in. ekonomią, zarządzaniem, itd.)
  • wystąpienia publiczne przed potencjalnymi kontrahentami a także kierownikami, szefem/szefową (np. wystąpienia dotyczące prezentacji Power Point on-line czy też na żywo)

to warto poświęcić swój cenny czas na to, by znaleźć dobrego i ogarniętego trenera języka angielskiego. Gdy tego nie zrobisz, to cały czas będziesz dreptać w miejscu i nie będziesz widzieć konkretnych postępów.

I teraz bardzo ważne pytanie: w jakiego rodzaju zajęcia zainwestować swój czas i środki finansowe? Czy zainwestować w zajęcia, podczas których będziesz miał doczynienia z kimś, kto ma już konkretne doświadczenie zawodowe i umiejętności czy też w zajęcia podczas których będzie tylko ”lanie wody” i nic poza tym. Istotne jest bowiem, by dobry trener języka angielskiego biznesowego:

  1. miał ciekawe materiały do zajęć
  2. tak prowadził spotkania, by około 80% – 85% zajęć stanowiły konwersacje, aby osoba ucząca się mogła nabrać wiatru w skrzydła i iść do przodu
  3. ważne jest, by trener oprócz wiedzy związanej z językiem angielskim miał także wykształcenie ekonomiczne (w końcu są to zajęcia z zakresu Business English czyli połączenie angielskiego z ekonomią i zarządzaniem)
  4. istotne jest, by lektor języka angielskiego biznesowego miał doświadczenie w pracy m.in. w polskiej firmie, gdzie mógł  zobaczyć i doświadczyć na własnej skórze jak wyglądają procesy w różnych działach w konkretnym przedsiębiorstwie. Mam tutaj na myśli dział administracyjny, finansowy, kadrowy, marketingowy, dział dotyczący obsługi klienta, a także zdobycie wiedzy dotyczącej zarządzania sytuacjami kryzysowymi. Nie wspomnę już o umiejętnościach związanych z efektywnym zarządzaniem sobą w czasie – bez tego ani rusz.
  5. dobrze jest, by trener języka angielskiego biznesowego miał już za sobą doświadczenie w pracy w międzynarodowych korporacjach, by podczas zajęć mógł bardzie efektywnie pracować np. z kierownikami/managerami oraz z pozostałymi pracownikami różnych firm międzynarodowych
  6. dobry lektor to taki, który także interesuje się zagadnieniami dotyczącymi gospodarki, ekomomi która obecnie dość dynamicznie się zmienia. Dzięki temu zajęcia są ciekawe i są bez wątpienia prowadzone na tzw. głębszym poziomie. Wykształcenie ekonomiczne zdobyte x lat temu  pomaga lektorowi na bieżąco poszerzać wiedzę z zakresu tzw. współczesnej ekonomii. Takie hybrydowe podejście do zajęć jest dobre, ponieważ student uczy się mówić płynnie po angielsku, a dodatkowo uczy się konwersować po angielsku także na tematy związane z ekonomią, która otacza nas z każdej strony niezależnie od tego czy tego chcemy czy też nie

Ważne jest też to, by lektor nie miał  obładowanego grafiku z góry do dołu – lektor pracuje umysłowo, zgadza się, ale z z drugiej strony pracuje także głosem. Gdy trener języka angielskiego mam obładowany grafik po 10 spotkań dziennie po 90 minut każde, to po 3 tygodniach pracy z takiego lektora zostaje wrak człowieka.  Dobry lektor potrzebuje bowiem czas, by zajęcia przygotować czyli m.in. zaplanować jak dane spotkanie będzie przebiegać (uwaga: inaczej lektor przygotowuje się do zajęć on-line i inaczej do zajęć stacjonarnych, ale to już materiał na inny artykuł). Zgadza się –  lektor może mieć już przygotowanych ok 40-60 zajęć z zakresu Business English, ale …. i tak każdy student jest inny i dobry lektor spędza sporo czasu, by dostosować dane zajęcia do konkretnej osoby: dodatkowe pytania do konwersacji (w zależności od poziomu wiedzy słuchacza), pomocne ćwiczenia, które student wykona w domu + dodatkowe 5minutowe materiały na inny temat niż same zajęcia, by nauczyć studenta mówić płynniej po angielsku także z tzw. zaskoczenia i po to, by zajęcia były ciekawe i aby student na nich nie zasnął.

Sporo czynników wpływa na to, który trener języka angielskiego jest dobry. Na pewno ważne jest to, by rozsądnie podejść do temu i zainwestować swój czas, by znaleźć takiego lektora, który Tobie najbardziej odpowiada.

Życzę powodzenia!

Zapraszam także do odsłuchania odcinka na ten temat:

Posted on: 13 września 2021, by :
Subscribe
Powiadom o
guest
37 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
pojedztam.pl
2 lat temu

Ciekawe materiały do zajęć na pewno zachęcają do dodatkowej aktywności także poza nimi.

toksyczna kosmetyczka
toksyczna kosmetyczka
2 lat temu
Reply to  admin

ja też jestem takiego samego zdania https://s.w.org/images/core/emoji/13.1.0/svg/1f642.svg

Magdalena English4work
Reply to  pojedztam.pl

W punkt. Jestem tego samego zdania.

Paulina Kwiatkowska
2 lat temu

Osoby w różnym wieku mogą na nowo zainteresować się danym językiem.

toksyczna kosmetyczka
toksyczna kosmetyczka
2 lat temu
Reply to  pojedztam.pl

ja też jestem takiego samego zdania 🙂

Łukasz
2 lat temu

Dzięki wielkie!

Ja bym dodał od siebie – musi być ta “chemia” między nauczycielem i uczniem 🙂

Paula
1 rok temu
Reply to  admin

To też racja, nie ma sensu się męczyć.

Paulina Kwiatkowska
2 lat temu

Myślę, że doświadczenie i materiały zachęcające do pracy własnej okażą się pomocne.

toksyczna kosmetyczka
toksyczna kosmetyczka
2 lat temu

Dobry nauczyciel to podstawa sukcesu.

Anna z Bilingual kid

Tak wiele zalezy od nauczyciela, czesto niestety o tym zapominamy. Dziekuje za swietne rady!

Paulina
2 lat temu

Myślę, że zdrowe podejście do tematu okaże się pomocne przy wyborze trenera języka obcego.

P. K.
2 lat temu

Myślę, że na pewno lepiej wybierać osoby z doświadczeniem, ale, z drugiej strony, każdy kiedyś musi je nabyć.

Ciekawska Magdalena
Ciekawska Magdalena
2 lat temu

Super wpis bardzo przydatny

Bookendorfina
2 lat temu

Trzeba sprawdzac, próbować, dac się wciągać, ale tez i poprowadzić, a dobry lektor to podstawa. 🙂

Donna
Donna
2 lat temu

Bardzo przydatne wskazówki. Ja kiedyś miałam lekcje z trenerką i kompletnie się na tym nie znała 🙁

Patrycja
Patrycja
2 lat temu

Myślę, że wybór trenera, nauczyciela to nie jest prosta sprawa, zwłaszcza trenera językowego…

Martyna i Paulina
2 lat temu

Dobry trener to na pewno spore ułatwienie przy nauce języka obcego.

Wędrówki po kuchni
Wędrówki po kuchni
2 lat temu

Bardzo dużo zależy od nauczyciela. Nie każdy nauczyciel jest w pełni zaangażowany

Kinga
Kinga
2 lat temu

Super sprawa. szukam takiej osoby teraz do syna. Ja co prawda studiowałam dwa lata angielski, ale mój syn nie bardzo wyraża chęć by ze mną współpacwac 😀

krystynabozenna
1 rok temu

Idealnego trudno jest znaleźć, ale trzeba szukać aż do skutku. Pięknie opisane jaki powinien być trener 🙂

Bookendorfina
1 rok temu

Mankamentem mojej nauki języka angielskiego było to, że miałam ponad dwudziestu lektorów, przetasowania nauczycieli w szkole, później różne kursy i szkolenia, moja wymowa charakteryzuje się ogromnym chaosem. 🙂

trackback

[…] Jak znaleźć dobrego lektora języka angielskiego? Artykuł oraz krótkie video: https://www.english4work.com.pl/2021/09/13/jak-wybrac-dobrego-trenera-jezyka-angielskiego/ […]

37
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x