Planowanie – jak się do tego zabrać, by znaleźć czas na to, co jest dla nas ważne?

Angielski Biznesowy

Planowanie – jak się do tego zabrać, by znaleźć czas na to, co jest dla nas naprawdę ważne?

Grudzień jest specyficznym miesiącem – dużo przygotowań przed świętami, sporo zadań do wykonania w pracy przed zamknięciem starego roku. Dodatkowo obowiązki związane z domem i rodziną. Jak w tym wszystkim znaleźć czas na rozwój?

Najistotniejsze jest to, by z kartką w ręku rozpisać priorytety, a później realnie nanieść je na kalendarz papierowy lub cyfrowy. Osobiście jestem wzrokowcem i w dodatku potrzebuję użyć kartki papieru – ta wersja bardziej do mnie przemawia.

Gdy mamy już priorytety, wtedy wiemy już, że inne zadania są mniej ważne. Dzięki temu asertywnie możemy je wykreślić i/lub przenieść na inny tydzień/miesiąc. Warto też uwzględnić czas na tzw. rzeczy niespodziewane, które zawsze mogą się pojawić. Dzięki temu łatwiej będzie nam ogarnąć priorytety. Zawsze warto mieć bufor czasowy- bez niego ani rusz!

Jak znaleźć więcej czasu na … rozwój? W grudniu??? …. Hmmmm…. Wbrew pozorom to nie jest tylko czas na pracę, gotowanie i sprzątanie. Warto zastanowić się, czy nie zrezygnować np. z 12 potraw i zrobić tylko 6. Dokładnie – najważniejsza jest atmosfera i ludzie wokół nas, a nie to ile potraw będzie na stole….

Dzięki temu, zyskamy więcej czasu, by się ogarnąć i nabrać sił, by lepiej rozpocząć nowy rok.
Będziemy mieć chwilę czasu na refleksję, na reset a tym samym być może między 28 grudnia a 30 grudnia (minimum 2-3 godziny) uda nam się znaleźć chwilę na samorozwój – przeczytanie książki np. na temat lepszego zarządzania czasem; znalezienie dopasowanych dla siebie podcastów (internetowych audycji radiowych) po angielsku, niemiecku czy hiszpańsku np. o podróżowaniu czy muzyce. Podcasty to dobre rozwiązanie – dzięki nim w naturalny sposób możemy poszerzać wiedzę związaną z nauką języków obcych.

Ten czas warto wykorzystać także po to, by usystematyzować sobie informacje zdobyte w przeciągu ostatnich 3 miesięcy, gdy braliśmy udział w jakiś szkoleniu. Jeśli uczymy się języka – warto zrobić sobie mini-wersję słówek do szybkich powtórek, np. w formie papierowej, w formacie A6. Nawet jeśli wpiszecie tam tylko 200 słów i zwrotów poznanych przez ostatnie 3 miesiące nauki to będzie sukces i jednocześnie duży krok do przodu! Pamiętajcie o tym, by wpisać tam także wymowę:)*

Z reguły między 22 grudnia a 27 grudnia sporo czasu poświęcamy rodzinie i przyjaciołom. Spędzamy z nimi sporo naszego wolnego czasu, rozmawiamy i odwiedzamy się wzajemnie. Dla osób, które wierzą jest to czas na wyciszenie i osobistą relację z Bogiem – jeden na jeden, nawet jeśli ktoś ma tylko 1 czy 2 dni wolnego ze względu na wykonywany zawód. Druga połowa grudnia jest wypełniona różnymi zadaniami po brzegi, dlatego też warto zastanowić się co jest naprawdę ważne i skoncentrować się na priorytetach.

Myślę, że dla równowagi, po czasie spędzonym z bliskimi warto podczas tych pozostałych 3 dni (28, 29, 30) przeznaczyć minimum 2 godziny dziennie na inne kwestie, które też są dla nas ważne. Dzięki temu nie wypadniemy z rytmu. Wręcz przeciwnie uda nam się wejść na ścieżkę rozwoju. W rezultacie lepiej będziemy wdrażali nowe zadania (zmiany) w styczniu, w nowym roku kalendarzowym.

Życzę powodzenia!

Magdalena

Posted on: 5 grudnia 2020, by :
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Honorata
Honorata
11 miesięcy temu

Zawsze trzeba się dobrze zastanowić i rozplanować wszystko, a znajdzie się czas

Karolina/Nasze Bąbelkowo
11 miesięcy temu

Ja przed świętami dekoruję dom dla synka,pakuję ozdobnie prezenty i robię jakąś sałatkę. Sprzątam na bieżąco,ewentualne tradycyjne dania zamawiam z restauracyjnego cateringu. Czasami waeto sobie odpuścić i podejść do tematu na pełnym luzie.

Anna z Bilingual kid
2 miesięcy temu

NIe zawsze latwo jest zadecydowac, co jest wazne, tak wiele czynnikow wchodzi w gre. Dlatego tez czesto nie starcza nam czasu na to, co chcemy zrobic…

SAWKA
1 miesiąc temu

Grudzień jest specyficznym miesiącem – podobnie jak październik 😉

Krzysiek / idziemydalej.pl
1 miesiąc temu

Ha! Tu jestem mistrzem. Planuję wszsytko i zawsze. Gorzej jak coś nie idzie zgodnie z planem, wtedy wrrrryyyy…. 😉

7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x