Gdzie ta motywacja? Jak ogarnąć ten trudny egzamin? – Czyli przygotowanie do egzaminu z zakresu Business English na poziomie B2/C1.

Gdzie ta motywacja? Jak ogarnąć ten trudny egzamin? – Czyli przygotowanie do egzaminu z zakresu Business English na poziomie B2/C1.

Często słyszę – Tak mi się nie chce …..; Żeby mi się chciało tak, jak mi się nie chce …..

Hmmm – a gdyby tak spojrzeć na ten problem z innego punktu widzenia?

Przygotowanie do egzaminu na poziomie B2/C1 to wyzwanie niezależnie od tego czy za oknem jest lato i 35 stopni C w cieniu czy minus 10 stopni C zimą.

Wiele osób uczy się z testów typu A/B/C itp.– jest to jedno z rozwiązań. Dzięki tego typu testom można zobaczyć gdzie konkretnie jest problem – co należy powtórzyć, odświeżyć a czego nauczyć się od początku. Problem polega tylko na tym, że często konkretna studentka czy student nie mają jeszcze wiedzy w postaci podstawowych słów i zwrotów z zakresu Business English zarówno po angielsku jak i … po polsku.  Uczenie się z testów ma sens pod warunkiem, że dana osoba ma solidne podstawy z zakresu słownictwa i gramatyki a także z zakresu ekonomii (popyt, podaż; podstawowe zagadnienia dotyczące logistyki, kosztów komparatywnych itp.)

Powstaje tylko jedno pytanie – czy ta cała nauka, niezależnie od wybranej metody ma jakiś sens?

Wiele osób z Politechniki czy Uniwersytetu nawet kilkanaście razy podchodzi do tego samego egzaminu, bo nie może osiągnąć poziomu B2/C1. Do tego dochodzi presja czasu, ponieważ często od zaliczenia tego egzaminu zależy czy dany student/dana studentka może podejść do obrony pracy licencjackiej czy magisterskiej ……

Tylko gdy potraktujemy problem poważnie, tylko gdy zdamy sobie sprawę z tego, że przygotowanie do tego egzaminu to umiejętności, które będziemy wykorzystywać w pracy:

a) podczas negocjacji biznesowych,

b) podczas wystąpień publicznych połączonych np. z analizą grafów

c) podczas konferencji, spotkań międzynarodowych, wyjazdów biznesowych

d) gdy trzeba będzie np. napisać raport czy formalne zapytanie do firmy XYZ

dopiero wtedy uda nam się przygotować do tego egzaminu.

Nasz mózg lubi wiedzieć dlaczego warto poświęcić cenny czas na naukę – dlaczego przez klika tygodni i/lub miesięcy warto zdyscyplinować się i zabrać na poważnie do pracy jaką jest nauka obcego języka.

Studenci często mówią, że ich znajomi już zaczęli pracę w firmie XYZ, że tam już używają języka obcego w praktyce. Nie ma rzeczy niemożliwych. Gdy rozplanuje się naukę na partie materiału możliwe do ogarnięcia, to nauczenie się biznesowego angielskiego nie będzie aż tak uciążliwe jak się wydaje.

Dodatkowo warto zapamiętać, że tą całą wiedzę trzeba powtarzać, by się utrwaliła. W przeciwnym razie to, czego się nauczyliśmy – wyparuje nam z głowy.

Jeśli dziś nauczyliśmy się 20 nowych słów, to warto je powtórzyć za 2 dni, a następnie np. po 5 dniach, już z nową partią materiału. I analogicznie, gdy za 3 tygodnie opanowujemy nowe słówka, cały czas pamiętamy o tym, by powtórzyć te trudniejsze z początku nauki. Pomocne są w tym własnoręcznie zrobione fiszki, żółte zakreślacze i …. dużo samodyscypliny. (Pamiętajmy by na początku, przez pierwsze parę tygodni zacząć np. od około 20 nowych słów, a nie od razu 100, by się nie zniechęcić).

Nie zawsze będzie nam się chciało powtarzać materiał, ale warto się przełamać i iść do przodu, nawet jeśli na początku będzie nam to wszystko szło wolniej niż byśmy chcieli.

W nauce najważniejsza jest motywacja – egzamin egzaminem, ale warto zadać sobie pytanie: po co ja się będę tego uczyć? Czy to mi się przyda? Czy warto poświęcić na ten cel tak dużo czasu? (w przypadku osób, które nie pracują – warto poświęcić minimum około 2h dziennie na zrobienie fiszek, powtórzenie starego materiału i ogarnięcie pracy domowej pod kątem egzaminu).

Warto podejść do tego egzaminu ze świadomością, że uczę się dla siebie i że te umiejętności na pewno wykorzystam niezależnie od tego czy będę pracować w średniej firmie czy w międzynarodowej korporacji.

Good luck and …. Never give up!

P.S. The picture has been taken from Canva resources

Posted on: 25 listopada 2020, by :
Subscribe
Powiadom o
guest
15 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patrycja
3 lat temu

Przydatny artykuł. Znalazłam tu wszystkie informacje, jakich szukałam.

Edyta
3 lat temu

No tak…gdzie ta motywacja? w celu, marzeniach, pragnieniach. Jeśli coś chcę osiągnąć np zdać egzamin to uczenie się, robienie testów traktuję jako działania prowadzące mnie do realizacji tego celu a nie cele same w sobie

Anna
3 lat temu

Na razie nie przygotowuję się egzaminu, ale warto wiedzieć na przyszłość. 🙂

Atrakcyjne wakacje z dzieckiem

Świetny poradnik, motywacja bardzo ważna sprawa, ale ważniejsze przygotowanie i opanowanie stresu

Ciekawska Magdalena
Ciekawska Magdalena
3 lat temu

Presja czasu jest najgorsza i ten oddech ma szyi

Wędrówki po kuchni
Wędrówki po kuchni
3 lat temu

Bez motywacji chyba nie wiele się da osiągnąć. Bardzo ciekawy artykuł

Sikorkowe Pasje
3 lat temu

Ciekawy post, ale na razie nie na moje ambicje – może to źle :p ?

Wiewiórka w okularach

Prawda jest też taka, że dużo daje używanie języka na co dzień – ja się tak aktualnie uczę technicznego angielskiego, którego ni w ząb nie znałam, a tego języka uczyłam się od 6. roku życia. 🙂

Ciekawska Magdalena
Ciekawska Magdalena
2 lat temu

Podziwiam ludzi podchodzących do tych egzaminów

15
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x