Artykuł numer 1: Które metody nauki języków obcych są efektywne?

Artykuł numer 1: Które metody nauki języków obcych są efektywne?

Często słyszę: W jaki sposób najlepiej przyswoić sobie wiedzę? Która metoda jest najlepsza? Hmmm… wiele zależy od tego jaką motywację mamy i czy jesteśmy wytrwali.

Poniżej przedstawię kilka metod nauki języka. Mam nadzieję, ze choć dla paru osób będą one przydatne. 


Filmy, filmy i jeszcze raz filmy ….

Przede wszystkim polecam oglądać filmy po angielsku z angielskimi napisami (tak około 20 minut dziennie). Nawet jeżeli na początku zrozumiemy tylko 10%, to i tak warto, ponieważ najważniejsze jest to, by osłuchać się z językiem.

www.netflix.com to ciekawa strona, na której przez pierwsze 30 dni można całkowicie za darmo oglądać różnego rodzaju filmy. Tak, trzeba przy rejestracji podać numer karty kredytowej czy debetowej, ale serwis jest w porządku. Po 30 dniach, gdy nie przedłużymy usługi, to nie pobierane są żadne dodatkowe koszty. Po prostu nie mamy już dostępu do usługi. Netflix to dobre rozwiązanie, ponieważ filmy można oglądać także na ekranie telefonu. Dzięki temu nawet w dalszej podróży można przyswajać sobie wiedzę, uczyć się nowych zwrotów, utrwalać wymowę konkretnych słów. Gdy podróżowałam, poznałam wiele ciekawych osób i często zadawałam im pytanie. “Hmm…. dobrze mówisz po angielsku i to z amerykańskim akcentem. Wow. Gdzie się tak dobrze nauczyłaś/nauczyłeś mówić?” Odpowiedź z reguły była jedna: “przede wszystkim z amerykańskich filmów:)”

Spotkania z obcokrajowcami np. z USA, Anglii a także Włoch czy Hiszpanii…

Dobrym rozwiązaniem jest np. American Corner w Łodzi (https://www.facebook.com/americancornerlodz/?pnref=story)

By skorzystać z darmowych zajęć prowadzonych przez Amerykanów należy się wcześniej zapisać e-mail’owo, ale naprawdę warto. Tematyka konwersacji jest bardzo zróżnicowana i często dotyczy bieżących tematów ekonomiczno-polityczno-kulturowo-społecznych. (Jak np. wybory prezydenckie w USA, ale także inne lżejsze tematy są podczas konwersacji poruszane).

Od 2020 roku zajęcia odbywają się w trybie on-line. Żeby dołączyć do spotkania należy posiadać konto Google. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt mailowy na adres bibliotekac@lib.uni.lodz.pl W temacie należy wpisać: CC {W odpowiedzi na zgłoszenie przesłany zostanie link do spotkania. Nie trzeba wcześniej ściągać żadnego oprogramowania. Link do platformy https://meet.google.com/}

Pozostałe metody

Lektor z charyzmą i ciekawymi materiałami

Dobrze jest zrobić porządny rekonesans i wybrać takiego lektora, który nam najbardziej pasuje. By nauczyć się porządnie mówić w danym języku warto wybrać takie zajęcia, gdzie będzie równowaga między mówieniem (ok 80%), a gramatyką (ok 20%).

Gdy już płacimy za zajęcia, to warto zwrócić uwagę na to czy lektor daje ciekawe materiały. Materiały powinny być tak skonstruowane, by można było do nich wrócić także po paru miesiącach czy latach. (np. materiały dotyczące ustnej i pisemnej analizy wykresów, negocjacji z kontrahentami w języki angielskim, itd). Najważniejsze jest to , by nie płacić za tzw. powietrze.

Tak, by znaleźć dobrego lektora – to zajmuje sporo czasu, ale warto, ponieważ w przyszłości na 5 minut przed tzw. ważnym spotkaniem biznesowym już tylko spoglądacie Państwo w porządnie przygotowane materiały i można iść dalej.

Własnoręcznie przygotowane fiszki

Jedną z moich ulubionych metod są fiszki. Najlepiej, gdy wykonamy je sami, ponieważ wtedy mózg przyswaja wiedzę znacznie szybciej. Istotne jest to, by na jednej stronie napisać słówko po angielsku razem z wymową, na drugiej stronie po polsku. Dopisanie przykładowego zdania, w którym to słowo występuje spowoduje, że nasz mózg szybciej ogarnie temat. W trakcie powtórek ważne jest także, by dorysować nawet symbolicznie skojarzenie, które dane słowo wywołuje. Polecam, by tych fiszek było tylko parę dziennie, ponieważ ważna jest jakość, a nie ilość. Szablon do tworzenia własnych fiszek znajdziecie u mnie na stronie w zakładce: Materiały do pobrania lub w tym linku: https://www.english4work.com.pl/wp-content/uploads/2019/06/fiszki-puste-do-wype%C5%82niania.pdf

Można także skorzystać z fiszek wyprodukowanych przez wiele różnych firm, które znajdują się na rynku. Wtedy polecam, by wybrać takie fiszki, które da się odtworzyć także na telefonie czy komputerze łącznie z wymową i przykładowym zdaniem (np. fiszki Supermemo). Widziałam już wiele fiszek, wiele produktów różnych firm. To co mnie pozytywnie zdziwiło to fakt, że w fiszkach Supermemo, w poziomie C1 są naprawdę słówka z wyższego poziomu, a nie jak w przypadku innych produktów przy poziomie C1 w pudełeczku znalazły się bardzo proste słówka, które powinny znaleźć się w poziomie ….. A1. Mam na myśli np. słowo ….. homework (w znaczeniu: praca domowa).

Więcej informacji na temat fiszek Supermemo* i dlaczego warto z nich korzystać znajdziecie na moim Instagramie, gdzie dokładnie pokazuję jak tego typu pomoce naukowe wyglądają. Link do konkretnego opisu fiszek jest tutaj: https://www.instagram.com/p/CHFpHk0DdY-/ * Mój wpis na temat fiszek Supermemo nie jest wpisem sponsorowanym. Polecam to, co sprawdziło mi się w praktyce. Mam nadzieję, że to wam także ułatwi życie.


Powodzenia!

P.S. The picture has been taken from Canva resources

Artykuł numer 1 jest także do pobrania w formacie pdf ze strony: https://www.english4work.com.pl/jak-sie-uczyc/

Artykuł został napisany przez lektorkę języka angielskiego, która jest praktykiem a nie tylko teoretykiem. Magdalena ukończyła studia w języku angielskim, ale także zdobyła doświadczenie w kilku firmach, korporacjach. Dziś swoim doświadczeniem dzieli się z innymi, by pomóc poszczególnym osobom rozwinąć skrzydła jeżeli chodzi o płynne mówienie po angielsku. Lektorka na zajęciach typowo konwersacyjnych kieruje się zasadą: minimum 85% to speaking i ok 15% to nawiązanie do ewentualnych błędów gramatycznych, które w znacznym stopniu mogłyby zakłócić lepszą komunikację, np. w pracy.

********************

Kontakt z lektorem:

tel: 734 088 437
{{{tel: 0048 734 088 437 }}}

e-mail: info@english4work.pl lub poprzez szybki formularz na: https://www.e-korepetycje.net/magwas/jezyk-angielski

Posted on: 20 listopada 2020, by :
Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
krystynabozenna
4 miesięcy temu

Bardzo ciekawe są te zajęcia prowadzone przez Amerykanów, warto skorzystać z takiej formy…

Ania
Ania
4 miesięcy temu

Super artykul, na pewno wielu osobam się przyda

Wiewiórka w okularach
4 miesięcy temu

U mnie zawsze sprawdzało się czytanie artykułów i książek albo oglądanie filmów. 🙂

Zołza z kitką
4 miesięcy temu

Sama mam w planach powrót do nauki hiszpańskiego – póki co staram się korzystać z DuoLingo :))

Szlak Za Szlakiem
4 miesięcy temu

Super wpis. metody są bardzo ciekawe. Myślę, że każdy kto uczy się języków obcych powinien z nich skorzystać.

Toksyczna
Toksyczna
4 miesięcy temu

Taka forma jak nauka poprzez słuchanie innych bardzo mi się podoba.

Joanna
Joanna
4 miesięcy temu

Ostatnio najczęściej mam do czynienia z językiem obcym, kiedy słyszę lekcje mojej córki. Chociaż tyle, ale zadowolona jestem, bo rozumiem native speakera👍

skucinskaart
4 miesięcy temu

Ja niestety nie lubie filmów gdzie trzeba czytać , nie z względu ze kiepsko u mnie z językiem ale ze względu ze lubie czytać teks z ekranu.

Aleksandra
4 miesięcy temu

Ostatnio polubiłam oglądanie filmów z napisami 😀

Mokka
4 miesięcy temu

Te wszystkie metody, które opisałaś się sprawdzają, ale dla mnie najwięcej efektów przyniosły rozmowy. Podobno miłość to super motywacja do nauki języka!

21
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x